Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

milanalois

Ženy se emancipovaly

a nyní se diví, jaké to má nechtěné důsledky.

0/0
16.1.2009 9:01

Prickrose

Re: Ženy se emancipovaly

Hmmmm, zajimave. Ja jsem emancipovana zena a mam spoustu emancipovanych kamaradek a jeste nikdy jsem zadnou neslysela si stezovat na nechtene dusledky emancipace. Vetsinou si stezuji na manzely, kteri nechteji s nicim pomahat. V dobe kdy zeny nepracovaly mimo domov si stezovat nemohly protoze byly financne zavisle a pece o domacnost bylo defacto  jejich zamestnani.  Dnes, vetsina zen pracuje a podili se na financnim zajisteni rodiny tak jako muz, ale role pecovatelky o rodinu a domov z velke casti zustala na nich. Takze zenska emancipace je vlastne lepsi pro muze nez zeny. Pristi generace budou spolu plodit deti, ale nebudou spolu zit. Vyhra pro vsechny........?nebo pro zeny?

0/0
17.1.2009 7:27

alex hart

Re: Ženy se emancipovaly

To ale není primárně dáno tím, že by muži nechtěli v rodině fungovat. Problém je v tom, že většina žen si emencipaci představuje tak, že bude manželovi velet a držet ho na krátké šňůře aby plnil všechny nepopulární domácí povinnosti, do kterých se ženě buď nechce, nebo je dobře sama nezvládá.

.

Bohužel však nedosti na tom, mnohé moderní ženy ještě odmítají akceptovat manželovy zásahy do výchovy, což se projevuje zejména tím, že odmítají to, aby muž prosazoval a od dětí nekompromisně vyžadoval dříve zcela samozřejmě vyžadované plnění povinností (úkoly do školy, domácí úklid, podíl dětí na domácích pracích, apod.) a osobní zodpovědnost dětí.  Dnešní ženy to většinou odsabotují, a výsledkem je to, že dětičky po nedělním obědě odtáhnou každé do svého pokoje, kde v klidu relaxují, zatímco maželka otravuje a prudí a od muže vyžaduje různé úklidy a umývání nádobí, zřejmě v představě spravedlnosti, že mu přeci taky musí zkazit kus víkendu, když ona chudák musela vařit.

0/0
26.1.2009 15:36

alex hart

Re: Ženy se emancipovaly

Ale běda, kdyby byla nějaká rozumná dělba práce mezi rodiči a dětmi. No to přeci od chudinek dětiček nemůžeme žádat!!! Ono by se jim třeba něco mohlo stát!!!!

Takže milé dámy, pokud máte v tomto ohledu problém se zapojením manžela, tak si zkuste popravdě odpovědět na pár jednoduchých  otázek:

1) proč zapojujete do domácích prací manžela? Aby Vám s tím nebo oním efektivně pomohl? A nebo hlavně proto, že když vy něco děláte, tak chcete aby ani on neměl čas pro sebe?

2)  Uznáváte názory manžela na výchovu dětí, a nebo je vše podle Vašeho a on nemá možnost prosadit své postupy? Umožňujete mu, aby domácí práce, které po něm chcete dělal po svém, nebo mu dovšeho kecáte vše mu určujete? Pokud je to tak, zkuste si představit, že byste za takových pomínek měly doma pracovat Vy!!!

0/0
26.1.2009 15:41

alex hart

Re: Ženy se emancipovaly

P.S.

Já vůbec netvrdím, že chlapi nejsou líní, ale zkuste si milé dámy uvědomit, že je mnohdy svým chováním a svojí "neomylností" od jakékoliv pomoci předem odrazujete.

A přiznejte si, prosím, že kdyby Vás muž u každé věci, kterou uděláte buzeroval (jak to mnohé z Vás tak rády činí), asi byste se rozvedly a nebo byste alespoň na jakoukoliv spolupráci rezignovaly. 

.

Dobrý šéf své lidi motivuje a dává jim znát, že je spokojen s dobře odvedenou prací. Jen veelmi málo a v nevyhnutelných případech své lidi kritizuje. Ale spíše v klidu vysvětlí, jaké dopady má takový nebo onaký postup. Jste dobrý šéf, vážené dámy? Ale vy přitom nejste v roli nadřízeného, ale rovnocenného partnera. Vy co si stěžujete na nespolupráci mužů, chováte se vůbec podle toho?

0/0
26.1.2009 15:48

akki

Předběhla jsem dobu:

Přesně takové manželství jsem měla, založené na partnerství dvou rovnocenných jedinců. Považuji to za samozřejmé. Je smutné, že mnozí nikoli.

0/0
15.1.2009 16:44

jiri.fiala

Re: Předběhla jsem dobu:

vdova? ;-(

0/0
15.1.2009 16:47

akki

Re: Předběhla jsem dobu:

Tak,tak. Rakovina.

0/0
15.1.2009 16:58

eldaha

Díky

 za nevyhrocený a tu nebo druhou stranu neosočující článek.R^

0/0
15.1.2009 14:59

alex hart

Vážená autorko, - 1 -

Váš článek je konečně zase jedním z mála pokusů psát o současné krizi rodiny alespoň trochu objektivně a bez zbytečného napadání a urážení. Ale myslím si, že i u Vás má ta objektivita své meze a určité trhliny, protože se Váš článek přeci jen trochu tváří tak, jakoby všechny závažné současné krize rodiny a žensko-mužských vztahů zavinila pouze (nebo alespoň převážně) změna postavení žen a mužů.

Já si to takhle jednoduchoučce nemyslím. Podle mne totiž zaměňujete příčinu a následek. Změna rolí je jen následkem všech ekonomických  a kulturních změn v naší společnosti. Stejně tak stále narůstající PERMANENTNÍ NEOCHOTA OBOU RODIČŮ ŘÁDNĚ PEČOVAT O DĚTI je jen následkem oněch společenských změn (a to zejména růstu životní úrovně). Samozřejmě, že se dají dělat různá zjednodušení, která byť i vytržená z kontextu mají svoji "pravdu". Například můžeme ve zkratce konstatovat, že ve všech zemích, kde ženy dostaly vzdělání a zaměstnání, poklesla rapidně porodnost.

0/0
15.1.2009 13:28

alex hart

Vážená autorko, - 2 -

Ale je to přeci zase jen důsledek CELKOVÝCH SPOLEČENSKÝCH ZMĚN u nás za poslední století (tj. převážně celkového růstu životní úrovně a změn v zaměstnanosti a pracovních vztazích).  

.

Takže to, že momentálně čeští muži skutečně tak trochu ztrácejí půdu pod nohama je podle mne dáno řadou aspektů: 1) ekonomická soběstačnost žen,  2) určité zklamání porevolučních očekávání českých lidí, z čehož jsou vlastně vždy nepřímo obviňováni muži, i když to tak nikdo veřejně neformuluje, ženy si to ale ve smyslu tradičních rolí a odpovědností myslí, což dokládá mnoho případů skutečných důvodu rozvodů a rodinných krizí,   3) legislativní praxe rodinného práva,  4) militantní propaganda feministek,  5) neustálé diskuse na toto téma, kde se vždy najdou diskutující, kteří jen přilívají oleje do ohně,   6) Celková atmosféra v médiích, kde je dnes módou dělat šmahem ze všech mužů blbce a impotenty, ačkoliv to neodpovídá realitě,   

 

 

0/0
15.1.2009 13:34

alex hart

Re: Vážená autorko, - 3 -

7) Mezinárodní konkurence a nerovné postavení Česka a v důsledku toho pošilhávání českých žen za hranice ČR a touha řady českých žen vdát se do zahraničí   8) česká chudoba, příhraniční prostituce a vůbec vývoz české prostituce do zahraničí (byť jen zahraničním turistům v Česku, což je taky export).

 

A to jsem vyjmenoval jen namátkově několik hlavních faktorů ovlivňující vztahy mezi muži a ženami v Česku. Pokud někdo popírá vliv všech těchto faktorů, tak buď nevidí, nebo jen nechce vidět. Jiná věc samozřejmě je, že kromě specificky Českých problémů (zejm. relativně nízká životní úroveň) je i řada problémů všeobecně globálně rozšířených (zaměstnávání žen).

 

A všechno bych to bral celkem s klidem, protože je to asi nevyhnutelný vývoj (otázka ovšem je, zda dobrým směrem), ale projevuje se zde také ono typicky ženské "férové" jednání. Nejdříve žadoní, brečí, koušou, škrábou, aby něčeho dosáhly, a když to konečně mají, zase rypákujou, že to je špatně a že to tak vlastně nechtěly.

0/0
15.1.2009 13:36

alex hart

Re: Vážená autorko, - 4 -

A aby nemusely přiznat, že se do toho už 100 let samy a dobrovolně ženou, tak samozřejmě (v duch zcela tradičních hodnot) činí za současný stav zodpovědné muže.

Jinými slovy: "My (ženy) jsme si konečně vydupaly emencipaci, ale ono to není ono, co jsme si myslely, že to bude. Měli jste nám v tom zabránit, vy blbí chlapi, co už ani nepovažujeme za chlapy."

Tož tak bych nějak  charakterizoval subjektivní posouzení současného stavu rodiny a vůbec společnosti.

A jestli si ženy stěžují na to, že rodinné vztahy stále měří 100 let starými principy a dogmaty, tak ať si laskavě položí otázku: "Jakou míru zodpovědnosti já (dnešní žena) pociťuji za ten současný   p o s r a n ý stav?" No jestli žádnou, tak to uvažuje právě podle těch 100 let starých dogmat a pravidel, co jindy sama odsuzuje. 

0/0
15.1.2009 13:37

alex hart

Re: Vážená autorko, - 5 -

P.S.

Já jako muž vidím jako příčinu ty věci, co píšu v úvodu, ale pokud jsou dnešní společenské a rodinné klima a vůbec vztahy mezi ženami a muži tak vyhrocené, jak dnes skutečně jsou, tak si musím kást i takové (provokativní) otázky, jako jsou v odstavci výše.

Ony by si totiž leckteré dnešní moderní ženy měly uvědomit jednu základní pravdu a samy sobě si nelhat.

Buď jako ženy v sobě potlačíme všechny ty romantické představy o princích na bílém koni (kterými jsou ale téměř všechny ženy alespoň v mládí silně zatíženy), nebo budeme brát situaci jak je, a ponesem každý svůj díl zodpovědnosti podle nových pravidel. Ale jak já znám ženy, tak podle nových pravidel by chtěly kdeco, jen ne nést s tím spojená rizika a zodpovědnost. Tak už konečně měřme opravdu všem jedním metrem!!! Buď postaru, nebo ponovu, ale ne ten guláš, co panuje dnes!

0/0
15.1.2009 13:42

alex hart

Re: Vážená autorko, - 6 -

P.S. 2   A bylo by dobré si také uvědomit i další zcela elementární pravidlo.

Premisa: Stará křesťanská rodina (jakožto instituce) postupně zaniká. Bourají jí moderní ekonomické a pracovní vztahy.

Postulát: Pokud na dodržování těchto rodinných vztahů dohlížela církev, a sousedi, mělo to své mouchy, ale jakž takž to alespoň trochu fungovalo (byť nedokonale, ale aspoň nějaká pravidla se vyžadovala a musela dodržovat).

Dneska (v rámci naší demokracie a bezbřehé svobody pro každého) Vám každý řekne, že nějakej velebníček mu nemá do rodiny co kecat a že sousedi mu můžou políbit... A moderní děti vám jako rodičům řeknou, že jim nemáte co poroučet...

Jestliže tedy ceníme své osobní svobody (mnohdy je to jen svoboda vést nemravný život a nic nerespektovat) výše než rodinné vztahy, tak se nesmíme divit, že je rodina v krizi. A tohle zrovna, má v současné společnosti ještě větší závažnost a větší dopady než výše probírané vztahy mezi mužem a ženou.

0/0
15.1.2009 13:56

jendav

Re: Vážená autorko, - 1 -

Orvní autorka s fousama.

0/0
15.1.2009 18:23

alex hart

Re: Vážená autorko, - 1 -

Ale no jo, prava. prostě jsem se přehlédl. Já jsem se zaměřil totiž na obsah článku a po jeho přečtení jsem (asi dle obsahu či co) nějak hloupě nabyl dojmu, že to psala nějaká ženská.

0/0
16.1.2009 15:46

mona m.

skvele!

mam z toho vseho kolem stejny pocit. Nejhorsi je, ze vetsinou jak muzi, tak zeny, jsou nyni zmatene, jakou presne maji tedy zastavat roli ve svazcich. Bude asi trvat jeste par let, ne-li desitek let, nez se situace usadi... ale to pak prijde zase jina zmena.... skoda, ze genderove predsudky pretrvavaji a jsou v nas at chceme nebo ne... :-(

0/0
15.1.2009 12:50

alex hart

Re: skvele!

To se ale nedivte. Když jsme zrušili všechna stará pravidla, aniž bychom si definovali a nastolili nová, a vyznáváme kult bezbřehých osobních svobod, tak se nedivte, že Vám to s manželem už neklape jako dřív.

.

Ale to není to nejhorší. To nejzávažnější na tom je to, že Vaše vlastní děti Vás dříve nebo později pošlou do hajzlu, že jim nemáte co poroučet. !

A pokud se Vám to ve Vašíé rodině ještě nestalo, je to právě jen proto, že jste konzervativní a udržujete staré klasické hodnoty a pravidla. Ale je to jen otázka další generace. Když Vám to neřeknou Vaše děti, zcela jistě se toho dožijete od Vašich vnuků!

0/0
15.1.2009 14:01

alex hart

Re: skvele!

Ty genderové předsudky, o kterých píšete, se dodržovaly v různých lidských kulturách několik tisíc let, řekl bych skoro, že již od vzniku ranných civilizací. Tedy něco mezi 5 a 10 tisíci let (záleží na tom, jak kde na Zemi běžel vývoj). 

Proto je já nemohu chápat jako předsudky, ale jako tisíci let prověřená pravidla.

To že současná civilizace západního Euro-Amerického typu vyznává jako základní hodnotu peníze, pak peníze, potom opět peníze a teprve pak možná něco jiného,  dává sice zdánlivě všem občanům rovná pravidla (tedy i ženám), ale ve skutečnosti to vede jen k hromadění majetku jedněmi, a k chudnutí jiných. na to mimochodem přišel už slavný finský spisovatel Mikka Waltari ve své světoznámé knize Egypťan Sinuhet, která mimochodem mistrovsky popisuje společenské otřesy po změně oficálního náboženství v Egyptě. Až mám podezření, že nám autor chtěl mezi řádky sdělit, že se to může týkat i kterékoliv současné evropské země!!!

0/0
15.1.2009 14:29

Edmund Černá Zmije

Dobrý postřeh:

ženy berou muže jako pomocnou sílu v domácnosti R^;-D

0/0
15.1.2009 11:05

StreetGame

Ženy ztrácejí půdu pod nohama

Naopak myslím si, že toto století je výhrou mužů. Vždyť ještě před 100 lety jsme měli 1 holku na život a konec šmitec! Tam nás chcou mít!!! NASRAT!!!!!!!(Y)(Y)(Y)

0/0
15.1.2009 10:51

mona m.

Re: Ženy ztrácejí půdu pod nohama

No a pro zeny to snad neni vyhra? Ted alespon nemusi zustat cely zivot se drevem, ktere ji neumi uspokojit, ale muze si vybrat! Jupi! R^

0/0
15.1.2009 12:37

jiri.fiala

Re: Ženy ztrácejí půdu pod nohama

uspokojeni vede skrze lasku a vzajemne se oddani v dusi, ne skrze gymnastiku pri ukajeni chtice, vy ludro!

0/0
15.1.2009 13:32

qfp

Re: Ženy ztrácejí půdu pod nohama

...třeba robertka;-)

0/0
15.1.2009 14:05

jiri.fiala

Re: Ženy ztrácejí půdu pod nohama

na druhou stranu, ona 1 holka mela za zivot jen vas. chcete - li mit behem zivota vice partnerek a bude - li to praktikovat i vice muzu, budou ony partnerky jen propelesene fuchtle bez ceny, jako napr. mona marsalova.

0/0
15.1.2009 13:34

artea

Váš článek mě zaujal

Jste tolerantní a taky si uvědomujete změny dnešní doby. Nežijete tudíž v 17.stol., kdy žena byla jen matka a hospodyně. :-)R^KARMA

0/0
15.1.2009 10:30

ikaika

Re: Váš článek mě zaujal

nevýhodou je že se už nedá manželka koupit;-)

0/0
15.1.2009 10:32

alex hart

Re: Váš článek ... Koupě a prodej žen - 1 -

To je jen terminologická nepřesnost a vžitý tabuismus naší společnosti.

Je to právě naopak. Ženy se přeci odjakživa ve všech kulturách vždy kupovaly a dodnes je de fakto tomu tak. I když se tomu tak neříká.

.

Vždy to bylo tak, a dodnes to tak ještě mnohde platí, že žena hledá především muže, který má takové společenské postavení (nebo nějaký kredit, že ho dříve či později dosáhne), které té ženě zajistí dostatečné ekonomické zajištění pro ní a její děti. Tak tomu bylo odedávna a je tomu tak dodnes. Proč asi je tolik žen, které se mají touhu vdát do zahraničí. Že jsou třeba pitomé a neuvědomují si prastarou pravdu, že je lepší být první v provincii než druhý v Římě, je věc zcela jiná. Motiv je ale zřejmý. Konec konců i prostituce není nic jiného, než touha žen ekonomicky si přilepšit využitím vztahu s muži. Ale je do jisté míry podobné.

0/0
15.1.2009 16:14

alex hart

Re: Váš článek ... Koupě a prodej žen - 2 -

Taková prostitutka může vztah kdykoliv ukončit a znovu na smluvní bázi obnovit a pokaždé dostává znovu zaplaceno, ale riskuje přitom velice své zdraví (dnes už ani nemluvě o pověsti).

Zato taková počestná vdaná  žena, která vsadí na dobrého koně, má život zajištěn. Jenže u té počestné ženy jsou zase jiná nemalá rizika, a totiž především ta, že si vybere nějakého neschopného pitomce nebo domácího tyrana. Přitom bohatý tyran se toleruje, kdežto neschopný pitomec je vždy naobtíž !!!

To mi přijde docela spravedlivé, každá věc má své výhody i nevýhody. Jenže moderní rodinné právo, které tak hojně praktikuje rozvod, vlastně dává ženě možnost kdykoliv se z manželství "beztrestně" vykoupit  a to většinou ještě za peníze bývalého manžela. Jenže ani tak to není beztrestně, akorát že těmi nejvíce potrestanými jsou děti.

0/0
15.1.2009 16:16

alex hart

Re: Váš článek ... Koupě a prodej žen - 3 -

Proto docela chápu moderní ženy, které by chtěly být na mužích nezávislé a soběstačné. Jenže na to prostě nemá každá, to zvládnou jen některé. A ten zbytek těch méně schopných žen, které prostě musejí být i dnes na muži závislé, a do značné míry jim to i patří, protože jde mimo jiné i o všechný líné a pohodlné baby, co jen nechtějí pořádně vzít za práci, ten je právě podle mne nejvíce problematický. A to proto, že není schopna žít samostatně, ani ulovit špičkového prince svých snů. A tak si vezme nějakého normálního průměrného chlapa, a celý život se mu více či méně mstí. To je samozřejmě jen nadsázka, ale myslím si, že něco na tom je. A že principiálně to není nepravdivé. Jen to dnešní společnost takto nepojmenovává.

Samozřejmě tu existuje i stejně kritický pohled na muže, ale to už by bylo moc dlouhé, psal jsem a reagoval jsem na téma kupování a prodeje žen.

0/0
15.1.2009 16:16

alex hart

Re: Váš článek ... Koupě a prodej žen - 1 -

P.S.

Že vydání ženy tradičně nebylo zdarma a kdejakému blbci dokazuje nejen celkem nedávná historie, a kultura (viz prodaná nevěsta), ale i sám český jazyk.

.

České slovo "vdávat",  znamená původně vlastně "VYDÁVAT", slovensky se řekne vydávat ještě dneska. Je také pěkně vidět, že už dost dávno se tutlalo, že jde ve skutečnosti o prodej, ale otec dcrey měl ve skutečnosti právo určit si podmínky "vydání" - či prodání dcery. Tím, že se historicky tento institut práva rodičů změnil v pouhé požehnání a později v čirou ignoraci rodičů ze strany mladých vede k tomu, že se na tyto historické souvislosti už zapomíná.

0/0
15.1.2009 16:23

wandering star

Co je to zcestí?

V češtině existuje jenom scestí.

0/0
15.1.2009 9:57

jendav

Re: Co je to zcestí?

Děkuji za upozornění.  Vodák

0/0
15.1.2009 10:05

lesicatko

Iný pohľad

No schválne - sú stabilnejšie manželstvá, alebo partnerstvá ?

O manželstvách vieme pomerne presne aká je úhrnná rozvodovosť - v SR 40 % , v ČR blízko 50 % . To vyzerá dosť desivo, ale ako je to zo stabilitou partnerstiev ?

Má autor nejaké relevantné údaje ?

.

Inak je pekné, že autor vidí uplne novú dimenziu partnerských vzťahov - založenú na vyváženosti. Ano. Len súčasne treba dodať, že je to spojené práve s nestabilitou vzťahov, to je to, na čo sociologička Jiřina Šiklová poukazuje, že celoživotné manželstvá budú zriedkavé a bude viac manželstiev/parnerstiev za život.. Ako z toho vyjdú deti, pre ktoré je stabilita vzťahov dôležitá...Nejak mi je bližší ten pohľad Šiklovej, ktorá má obavy a nevarí z vody ako autorov nepodložený optimizmus.Tie dáta o rozchodoch partnerstiev by asi povedali viac...

0/0
15.1.2009 9:26

jendav

Re: Iný pohľad

A co tak manželství založené na základech partnerství?

0/0
15.1.2009 10:15

SID09

Re: Iný pohľad

Můžu mluvit pouze k první části Vašeho dotazu, podle skutečností z mého okolí.

Partnerské ( dlouhodobé ) vztahy u většiny partnerských vztahů  z okolí se mnohdy už alespoň 3x vyměnily. Ty partnerské vztahy, které drží jsou většinou jen u důchodců, kteří se sešli jako vdovci, sepsali závě´t a rozdělili  majetek dětem. 

 

0/0
15.1.2009 10:33

anžto

Re: Iný pohľad

no já nevím, já spíš právě pozoruju, že zatímco partnerské vztahy drží, manželství se bortí jako domeček z karet...

0/0
15.1.2009 13:05

alex hart

Re: Iný pohľad

No povedal bysom to tak, manzelsvo alebo partnerstvo, to je takmer to isté. Iba forma sa líši. Obsah záleží na oboch partneroch a oni mu dávajů význam.

.

Všetky tie veci o ktorých som písal vyše si myslím ovplyvňujů vzťahy viacej ako forma, či už manželstvo alebo partnerstvo. Ten rozdiel moze byt psychologicky zaujímavý   napríklad najme pre rozvedených ale aj manzelstvo moze byt bobré. To čo je v krízi, sú predovšetkým rodina a partnerské vzťahy. Nie právne formy.

0/0
15.1.2009 14:11

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz