Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

spmasr

celibat neni nejaky mocensky vydobytek cirkve

doporucuji Vam k precteni: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12884

o vhodnosti celibatu s Vami nechci diskutovat, ale poznal jsem mnoho vynikajicich knezi, kteri dali cele sve srdce farnikum a Bohu, protoze ziji ve zdrzenlivosti. Cirkev to tak delala od pocatku a kdo chce zrusit celibat po vzoru prvotnich krestanu, ma v tom dost hokej.. s pozdravem martin

0/0
30.5.2010 17:12

IoannesBaptist

Vadí celibát nebo katolíci?

Celibát například buddhistických mnichů vám nevadí? A mají ho velice dobře zdůvodněný, rozhodně ne majetkem, na to vemte jed.

0/0
9.2.2009 11:58

Jan Vodák

Re: Vadí celibát nebo katolíci?

Ještě jsem neslyšel o doživotním závazku budhistických mnichů. Tam je každý za svou karmu zodpovědný sám. Nejde mi tolik o samotný celibát, který je určitě přínosem. Já se snažím věnovat těm, které církev odmítá a některá tradicionalistická fóra pomlouvají.

0/0
9.2.2009 12:15

IoannesBaptist

Re: Vadí celibát nebo katolíci?

Nerozumím vám. Vaše snažení mi připadá podobné tomu, jako byste se chtěl zastávat chudáků, které nepřijali do baletní školy, protože tam nemají piškoty č. 45.

0/0
9.2.2009 13:19

PeTaX

Býval kdysi vtip

jaký je rozdíl mezi katolickým a evangelickým farářem?

Velký. Evangelický farář suší plínky na dvoře, katolický na půdě…

Domnívám se, že celibát je jednou z velkých hloupostí katolické církve. S kvalitním výkonem kněžského povolání souvisí velmi vzdáleně, či vůbec. Asi bych jej cítil jako ultrakonzervatismus Říma, nebo jak píše autor, nástroj mocenský.

0/0
9.2.2009 8:13

IoannesBaptist

Re: Býval kdysi vtip

Celibát mají takřka všechna náboženství. Jen u katolíků ale vadí. Zajímavé, že ani tak samotným katolíkům, jako všem okolo.

0/0
9.2.2009 13:21

PeTaX

Re: Býval kdysi vtip

Nemohu souhlasit

0/0
9.2.2009 13:30

IoannesBaptist

Re: Býval kdysi vtip

Nepřekvapuje :-)

0/0
9.2.2009 13:35

Saša

Manželství by z povolání učinilo zaměstnání.

Ženatý kněz neslouží Bohu, ale své rodině. Ženatý kněz své kněžství vykonává jako zaměstnání, nikoli jako povolání. Vykonává ho, aby uživil rodinu, nikoli jako svou oběť.

Jakmile ŘKC ustoupí od požadavku celibátu těch, kdo mají vykonávat kněžskou službu, stane se z kněžství jakási pracovní profese, do níž se budou hrnout tisíce zájemců z řad verbálně nadaných lidí, kteří v tom budou vidět zdroj uspokojivé formy obživy.

0/0
9.2.2009 8:01

Jan Vodák

Re: Manželství by z povolání učinilo zaměstnání.

Zkuste odložit fráze. I zaměstnání může být chápáno jako povolání. Mnoho jiných lidí to tak má.

Je mi líto, že má tolik lidí v Katolické církvi strach. Výchova strachem je účinná. Bohužel. Otázkou je, zda pro heroické činy není vhodnější jiná motivace.

0/0
9.2.2009 8:13

PeTaX

Re: Manželství by z povolání učinilo zaměstnání.

Přesně!

0/0
9.2.2009 8:17

PeTaX

Re: Manželství by z povolání učinilo zaměstnání.

Tento výrok se mi jeví jako naprosto dogmatický, naivní a účelový. Chcete tvrdit, že člověk, který je "potrestán" příkazem celibátu je automaticky lepším člověkem? Absurdní tvrzení.

0/0
9.2.2009 8:17

captain cook

Re: Manželství by z povolání učinilo zaměstnání.

vubec nevis o cem mluvis. Jsi zenaty knez? Vsadim se ze ne a take se vsadim, ze zadneho zenateho kneze a jeho rodinu neznas. Proto si jenom hloupe vymyslis podle vlastnich predstav. Pindas nesmirnou hloupost, kdyz tvrdis ze "Ženatý kněz své kněžství vykonává jako zaměstnání, nikoli jako povolání...aby uživil rodinu, nikoli jako svou oběť." jedna blbost na druhou.

Pristup zenateho kneze k Bohu neni vubec nijak odlisny od kneze, ktery neni zenaty a dodrzuje celibat z vlastniho rozhodnuti, ani od kneze, ktery celibat musi dodrzovat protoze to slibil pred svym vysvecenim biskupovi.

0/0
30.5.2010 18:34

Ježikača

katolíky jste popudil nejvíc,

nemělo by se něco dělat s tolerancí vašich oveček? :-) nebo s jejich strachem připustit si, že rozum i víra mohou existovat vedle sebe? čímž je nemám za hloupé, jen z bojácné. bohužel, spolusta katolíků, které znám, se k víře utíká, když nechápou. a to je myslím příčina netolerance.

celibát byl ale asi skutečně původně vymyšlen, aby se nedrobil církevní majetek. když si představíte ta ohromná věna, se která přinášely do církve šlechtické děti... jink Vám ale přeji hodně odvahy a trpělivosti a je báječné, že můžete pomoci těm, kteří stojí na životní křižovatce.

0/0
9.2.2009 0:36

Jan Vodák

Re: katolíky jste popudil nejvíc,

No, historický exkurz jsem dělat nechtěl. Jde mi o dnešní situaci.

0/0
9.2.2009 5:39

Lilith+

Zajímavý článek...

Možná by celibátníkům pomohly "odbory" ;-);-D;-D;-D ???

Pro autora: Souhlas a karma R^

0/0
8.2.2009 22:39

Lapacka

zpovídat se

Pokud se mám jako věřící zpovídat, tak je pro mě fajn, že kněz nemá manželku, která by z něho páčila co se dozví.

Krom toho, dovedu si představit, jak by asi manželství kněze vypadalo, když má tolik povinností v církvi.

Jak by to s takovým knězem, ještě ke všemu příjmově dost pod průměrem, současné ženy vydržely...?

Važme si toho, že je celibát.

0/0
8.2.2009 22:05

Jan Vodák

Re: zpovídat se

Myslíte si, že manželky lékařů lámou z manželů diagnozy pacientů? Manželky psychologů, že lámou problémy klientů? Myslíte si, že Vaše hříchy by byly pro někoho tak zajímavé? V jiných církvích se přežívá. Kněží mají platy předepsané státem. Platy v katolické církvi patří mezi nejvyšší.

0/0
8.2.2009 22:29

Lapacka

Re: zpovídat se

určitě, lámou, taková je už ženská přirozenost.

A ty kněžské platy, no, že by to stačilo na zabezpečení rodiny, to si myslím, že jen těžko. A co kdyby ještě mělo zbýt manželce na hadříky a šminky...? to už by byl oheň vyloženě na střeše.

Prostě na to popatřete také z toho reálného, praktického hlediska, ne jen z hlediska své racionální pýchy.

0/0
8.2.2009 23:04

Jan Vodák

Re: zpovídat se

Zkuste se pana faráře zeptat na to kolik bere a kolik má výdajů. Zkuste neprojektovat své zkušenosti do jednání druhých. Zkuste se podívat do jiných církví, proč tam tento problém není?

Ten, kdo má dnes průměrný plat a běžné výdaje a rodinu má méně peněz na osbní spotřebu, než běžný katolicý kněz.

0/0
8.2.2009 23:19

Lapacka

Re: zpovídat se

co já jako do koho projektuju? Jak tohle můžete tvrdit, když mě neznáte? Jak je vidět, argumenty jak ponížit názorového protivníka máte vždy po ruce. Taková "diskuse" nemá smysl, vyjádřil jsem jen názor obyčejného katolického věřícího. Proč bych se měl dívat jak to mají zařízeno v jiných církvích, když mi ta moje vyhovuje...? až mi vyhovovat přestane, pak začnu hledat jinde, prozatím toho však nemám věru zapotřebí.

0/0
9.2.2009 0:13

Jan Vodák

Re: zpovídat se

Promiňte, ale nedokázal jsem si představit jiný důvod Vašeho absolutního tvrzení o ženách a jejich přirozenosti. Asi jste poznal málo dobrých žen a to je mi líto. Obviňovat z pýchy jste začal Vy. Podívat se do jiných církví doporučuji právě kvůli tomu, že zde žijí duchovní s manželkami a nevznikají třenice o "hadříkách a šminkách". 

0/0
9.2.2009 5:47

captain cook

Re: zpovídat se

"Proč bych se měl dívat jak to mají zařízeno v jiných církvích, když mi ta moje vyhovuje...?"

Zustan si klidne u sve cirkve, kdyz ti vyhovuje, ale soucasne prestan hloupe kecat jak to vypada u jinych cirkvi, kolik maji jeji knezi casu na zalezitosti Bozi a sluzby vericim, kolik dostavaji salaru a jak jsou na tom jejich manzelky "se sminkami", kdyz sam priznavas, ze ani nevis proc by ses mel do jinych cirkvi divat. To ze se do jinych cirkvi nedivas, znamena ze nemas toho nejmensiho sajna. Drz se sevce sveho kopyta a nekecej o necem, co vubec neznas.

Mimochodem, urazis vsechny kneze kdyz tvrdis, ze ti co maji manzelky by jim vykecali zpovedni tajemstvi. Takhle muze mluvit jen ponekud malo inteligentni osoba.

0/0
30.5.2010 18:44

PeTaX

Re: zpovídat se

100× ne. Celibát je naprostý anachronismus, hloupost a přímo nutí duchovního žít ve lži, či pokrytectví. Znám se s řadou vynikajících kněží, kteří jsou ženatí - vdaní. S jejich pastýřskou rolí tento fakt naprosto nesouvisí. Naopak! Lépe znají životní reality. Pochopitelně, nejsou katolíky.

Celibát, pokud snad ano, musí být jen a jen osobní volbou duchovního.

0/0
9.2.2009 8:25

captain cook

Re: zpovídat se

Dalsi dukaz, jak nevis o co jde, kdyz pises "Pokud se mám jako věřící zpovídat, tak je pro mě fajn, že kněz nemá manželku, která by z něho páčila co se dozví." Jak uz jsem rekl, urazis tim vsechny kneze, kteri administruji zpoved. Zpoved se dela i u anglikanu a lutheranu, trebaze ne v kazde diocezi. V KAZDEM pripade ale u jinych ver plati stejna pravidla o zachovani zpovedniho tajemstvi jako u katoliku. Zrovna jako katolicky knez je vazan slibem neporusit zpovedni tajemstvi, stejne tak to plati pro protestantske kneze, z nichz mnozi jsou zenati.

Tady si o tom muzes neco precist, pokud umis anglicky nebo si to muzes nechat nekym prelozit. A vzhledem k tvym nevedomostem, Lapacko, silne doporucuji drz klapacku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Seal_of_the_Confessional_and_the_Anglican_Church

0/0
30.5.2010 18:56

korado

celibát

Celibát je proti lidskosti, nevěřím tom, že každý kněz jej dodržuje,  proto je tolik sexuálních skandálů v církvi a kolik těch skandálů nevyjede ven. Nevím jak církev přišla na to držet celibát.  Mám dojem, že do 11 století to nevadilo a pak ano. Přitom ani Ježíš jej neudržoval.

0/0
8.2.2009 21:58

narakN

Jeden maly priklad

Byli jsme s kamarady asi pred 10 roky na Ukrajine, nekde na Krymu nas okradli ze jsme nemeli ani na cestu zpet na benzin. Potrebovali jsme tusim 100 dolaru nebo tak nejak, nikdo nam nechtel pujcit, banky zadne prevody neumoznovaly. Posledni sance - sli jsme za knezem (myslim ze pravoslavny moc se v tom nevyznam) Vysvetlili mu situaci a ze mu to posleme jakmile dojedeme do CR. Moc se mu nechtelo neznal nas a byly to pro ne velky penize, ale nakonec je slibil. V tom tam prisla jeho manzelka a co tam jako delame. Tak ji to rekl a furie na nej vyjela ze nam nic nema davat ze uz to nevuvidi atd. Proste nas vyhodila. A on si nas odpoledne nasel a tajne (ona to nesmela vedet) nam je dal s cislem jeho uctu kam to pak mame poslat. Takze na tom celibatu asi neco bude ne??;-D

0/0
8.2.2009 21:43

Jan Vodák

Re: Jeden maly priklad

Vy jste přesvědčen  tom, že celibátník by byl více příjemný než ženatý? Nebo že farní hospodyně jsou příjemnější než manželky?

0/0
8.2.2009 21:49

narakN

Re: Jeden maly priklad

To ne, jen rikam ze delat pokoutne "svoji praci" (upozornuji na uvozovky je mi jasne ze pujcovat penize nepatri mezi hlavni ukoly kneze) neni asi idealni stav vykonu sluzby. A samozrejme cim vice zavazku (a rodina je dost velky zavazek) tim vice omezeni ci kompromisu ktere clovek musi udelat. Nicmene znem lidi kteri presli do reckokatolicke cirkve proto aby se mohli ozenit a byt knezimi. ;-)

0/0
8.2.2009 21:55

všd

Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Lidé, jako je soudruh Vodák (takový člověk pro mně není pánem), jsou pro mně zrádci a pokrytci. Proč se cpal do katolické církve, když se mu v ní tak nelíbí? Proč žádal o dispens, když si jej zřejmě neváží?

Jemu vyhovuje posedlost lidí sexem, a místo toho, aby ji léčil, tak ji omlouvá a rozvíjí. Pak se není čemu divit: http://david.blog.idnes.cz/c/68765/CR-pornograficka-velmoc.html

A naopak se bojí skutečné obnovy tradiční katolické církve: http://david.blog.idnes.cz/c/69347/Kdopak-by-se-Vlka-bal.html

0/0
8.2.2009 21:24

Jan Vodák

Re: Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Obávám se, že bez sexu Vašich rodičů bste tu nebyl pane Štěpáne. Sex je dar a dá se dobře užitkovávat, dá se jímplýtvat, dá se zneužít a může se i zahodit. Je otázkou, co je vůči dárci nejlepší.

O dispens jem nežádal a katolickou církev nehaním. Jenom upozorňuji na některé věci, které se mě nelíbí. Chcete mi to zakázat? 

0/0
8.2.2009 21:37

všd

Re: Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Podle mého názoru píšete o církvi ve zlém. A to mi vadí. Protože tato církev Vás platně vysvětila.

0/0
8.2.2009 22:32

Jan Vodák

Re: Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Říci, že se mi něco nelíbí je zlé? Účel článku je psán ve spodní části.

0/0
8.2.2009 22:37

PeTaX

Re: Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Nepíše ve zlém. Vy si to ve zlém vykládáte.

PS. A jestliže kardinál Vlk, či biskup Malý přímo a veřejně kritizuje samého papeže je podle Vás též zlovůle proti církvi?

Zdá se, že jste ve vztahu k církvi přílišným dogmatikem. Jakékoliv myšlení zřejmě pokládáte za nebezpečné.

0/0
9.2.2009 8:35

PeTaX

Re: Já nejsem kněz, a přesto si celibátu vážím

Už v první větě jste toho člověka bezdůvodně urazil. Tím jste však především degradoval sám sebe na hlupáčka. Fuj.

0/0
9.2.2009 8:30

bohúš

Celibát

Zdá se,že celibát se opravdu přežil.

Církev se jím příliš vzdaluje od běžného života a je zároveň obyčejným  lidem podezřelá.?

0/0
8.2.2009 20:20

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz